Ile zarabia lekarz?

2016-03-02 15:02:04

Edukacja w dziedzinie medycyny jest zazwyczaj długa i niezwykle trudna, dlatego tylko nieliczni są w stanie ją ukończyć. Ciągnącą się drogę związaną z nabywaniem odpowiedniego wykształcenia i uprawnień jednak wynagradzają pensje, na jakie mogą liczyć lekarze.

Oczywiście zależne są one od wybranej specjalizacji, kliniki, w której pracują oraz doświadczenia, jednak średnie wynagrodzenie tej grupy zawodowej naprawdę prezentuje się atrakcyjnie.

Ile zarabia lekarz?

Jak wykazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, różnice w zarobkach lekarzy pracujących w sektorze publicznym i prywatnym różnią się delikatnie na korzyść sektora państwowego (średnio jest to kilkadziesiąt złotych więcej), dlatego akurat ten czynnik nie wpływa zbytnio na pensje.

O wiele większe znaczenie ma staż pracy, który, wraz z upływem lat, coraz bardziej wpływa na to, ile pieniędzy przychodzi na konto specjalistów. Początkujący lekarz liczyć może na wynagrodzenie na poziomie średnio 3000 złotych. Gdy praktyka lekarska trwa blisko dwa lata, pensja wzrosnąć może do poziomu około 3900 złotych. W takim przedziale płacowym znajduje się 20% zatrudnionych specjalistów.

Na gwałtowny wzrost płac mogą liczyć lekarze, który na stanowisku pracują od dwóch do pięciu lat. W tym przypadku zarobki kształtują się na poziomie od 3900 złotych do prawie 6000. Jak więc widać, otrzymywane pieniądze na przestrzeni zaledwie 3 lat wzrosnąć mogą o 2000 złotych. Na kolejny tysiąc lekarze liczyć mogą po następnych 5 i 10 latach. Według badań, zarobki w przedziale od 5840 do 7800 złotych dotyczą 23 procent specjalistów.

Jeszcze większe pieniądze są wypłacane lekarzom, którzy w zawodzie spędzili ponad 20 lat. Ich pensje kształtują się średnio na poziomie powyżej 8000 złotych. Pamiętać należy przy tym, iż są to wynagrodzenia średnie, gdyż w niektórych przypadkach znacząco różnią się od przedstawianych wyliczeń. Niezwykle istotne jest również to, iż powyższe dane przedstawiają zarobki związane z etatem w wybranym ośrodku. Wielu lekarzy, poza świadczeniem podstawowym, dorabia sobie w ramach usług medycznych realizowanych w innych miejscach. W tym przypadku ogólne wyliczanie będą naturalnie wyższe.