Ile zarabia nauczyciel?

2016-03-02 15:02:07

Doceniamy ich trud i pasję, z jaką przekazują swą wiedzę innym. Nie zazdrościmy im ciężkiej pracy, ale ich wypłaty jawią się nam jako bardzo atrakcyjne. Wysokość nauczycielskiej pensji wzbudza wiele burzliwych dyskusji. Skąd biorą się te spory?

Nauczycielska pensja w teorii

Pensja nauczyciela to gorący temat. Powszechne jest przekonanie, że nauczyciel dostaje ponad 4 tysiące zł na rękę-nawet w okresie wakacji, kiedy nie pracuje. Do tego dochodzą premie i dodatki, które stają się przyczyną kolejnych napięć wokół nauczycielskich pensji. Czy faktycznie jest czego zazdrościć?

Ile zarabia nauczyciel?

Na jaką pensję w rzeczywistości może liczyć dobry pedagog? Wg. serwisu wynagrodzenia.pl średnia zarobków w tym zawodzie to 3259 zł, przy czym rozpiętość między najniższą a najwyższą wypłatą to około 1400 zł. Skąd bierze się tak wielka przepaść? Wysokość nauczycielskiej pensji uzależniona jest od dodatków, "wysługi" oraz funkcji. Wpływ na wysokość wypłaty mają też nadgodziny, a o te znacznie łatwiej gimnazjach i szkołach średnich.

Serwis finansowy money.pl porównał średnie wynagrodzenie nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W tych pierwszych średnia pensja to 4182,48 zł, w tych drugich-4286,60 zł. Najważniejszy jest jednak stopień awansu zawodowego, decydujący o wysokości podstawowego wynagrodzenia. Ile zarabia nauczyciel?

Najmniej zarabia nauczyciel stażysta. Za etat otrzyma on 2.265 zł.

Na nieco wyższą wypłatę może liczyć nauczyciel kontaktowy, którego pensja wynosi 2.331 zł.

Mianowany pedagog zarobi 2.647 zł, z kolei nauczyciel dyplomowany- 3.109 zł. Są to jednak pensje tylko dla tych pedagogów, którzy posiadają tytuł magistra z przygotowaniem zawodowym.

Magister bez przygotowania zawodowego może zarobić od 1.993 zł (stażysta) do 2.707zł (nauczyciel dyplomowany).

Jeszcze niższe są zarobki absolwentów kolegiów nauczycielskich oraz inżynierów. Tu, w zależności od stopnia awansu zawodowego, można otrzymać od 1.759 do 2.366 zł.

Nauczycielskimi wynagrodzeniami od lat interesują się portale i serwisy ekonomiczne. To dzięki nim możemy się przekonać, czy praca w szkolnictwie faktycznie jest dochodowym zajęciem, czy też raczej misją, którą trzeba wypełniać bez względu na wysokość wypłaty.