Ile zarabia policjant?

2016-05-08 13:31:49

Ile zarabia policjant?

Największą zaletą pracy w policji są szerokie możliwości awansu i poruszania się w górę drabiny zawodowej. W sumie w hierarchii funkcjonuje kilkanaście grup i w ramach każdej z nich na pracowników czekają nowe wyzwania i obowiązki.

Z możliwością uzyskania szybkiego awansu związana jest także szansa na coraz wyższe zarobki, które od pewnego pułapu kształtują się w sposób naprawdę przyzwoity. Wszystko to sprawia, że posady w służbach wydają być niezwykle atrakcyjne.

Ile zarabia policjant?

Na początku należy zwrócić uwagę na fakt, iż wynagrodzenie policjanta pochodzi z kilku źródeł. Wśród nich powinniśmy wymienić płacę zasadniczą, różnego rodzaju dodatki (służbowe i stażowe), świadczenia socjalne oraz mundurówki. Oczywiście suma tych świadczeń różni się w zależności od rodzaju piastowanego stopnia w hierarchii.

Najniżej w niej znajdują się ci, którzy dopiero przyuczają się do pełnoprawnego pełnienia służby. Tak zwani kursanci mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 1600 złotych netto. Gdy stosowne kursy zostaną zakończone i kandydat zostanie policjantem, jego uposażenie wzrasta do kwoty ok. 2500 złotych. W taki sposób kształtują się pensje najbardziej podstawowe, które zostają przekazane początkującym.

Jednak wraz z rozwojem kariery policyjnej, pracownicy liczyć mogą na zdobywanie kolejnych szczebli i nowych funkcji. Przechodząc od zwykłego policjanta przez stanowisko referenta i dzielnicowego aż do detektywna, ogólne wynagrodzenie będzie wzrastało do poziomu ok. 3500 złotych netto. Oczywiście przedstawiamy jedynie szacunki średnie, gdyż, jak wiadomo, bardzo często zarobki związane są również z miejsce, w którym pełniona jest służba.

Na koniec warto prześledzić, w jaki sposób kształtuje się sytuacja na stanowiskach kierowniczych, które związane są już z dużo większymi zarobkami. Kierownicy referatów i eksperci liczyć mogą na pensję o wysokości kolejno 4000 złotych i prawie 5000 złotych. Jeżeli natomiast ktoś ma ambicję zostać komendantem, to w przypadku stanowiska powiatowego zarabiać będzie średnio 7000 złotych, a wojewódzkiego 9000 złotych. Asystent komendanta głównego zarabia ponad 12000 złotych, zaś sam komendant prawie 15000 złotych.

Źródło: http://www.info.policja.pl/inf/organizacja/zarobki-policjantow/47709,Zarobki-policjantow.html